Zil Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve yapmanın en kolay yöntemi, Hario V60 veya benzeri porselen filtre kahve süzgeci veya cam kahve demleme ürünlerinden bir tanesini kullanmaktır.

Evde Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

Bunun için öncelikle kağıt kahve filtremizi porselen demliğimize yerleştiriyoruz. Yerleştirdikten sonra kahve koymadan filtrenin üstünde sadece sıcak su gezdirerek hem kahve demliğimizi ıslatıyoruz hem de kağıdın demliğe yapışmasını sağlıyoruz.

Aynı zamanda bu şekilde kağıt demliğin tadının kahveye geçmesini engellemiş oluyoruz. Kullandığımız suyu döküp artık ıslak filtrenin içine orta ince çekilmiş kahvemizi koyabiliriz. Bu işlem sırasında hacim olarak 1/16 oranına sadık kalınması önerilir, ancak kişisel kahve içim zevkinize göre bu oranı 1/12 – 1/18 arasında tutabilirsiniz.

Kahveyi yerleştirdikten sonra az miktar suyu filtreye dökerek kahvemizi ıslatıyoruz ve sonrasında 30 saniye kadar bekliyoruz, böylelikle kahvemizin içindeki gaz dışarıya çıkmış oluyor. Bu işlemin ardından 100’er mililitrelik dozlarla su eklemeye devam ederek kahve kupamızı dolduruyoruz.

Rastgele Videolar